Evenimente, Ultimile Știri — martie 17, 2019 at 09:40

Un meci memorabil. Dunărea Călărași a învins apoteotic  Autobergamo Deva cu scorul de 5-2!Dunărea Călărași în finala Cupei Românie la futsal

by

Marian Șotârcă-antrenorul liderul,sufletul, un” adevărat căpitan”

Aseară în doua  semifinală a Final Four-ul Cupei României la futsal Dunărea Călărași a învins apoteotic ,într-un meci memorabil Autobergamo Deva cu scorul de 5-2!

Superioară la toate capitolele tehnic,fizic și atitudinal Dunărea Călărași s-a instalat la cârma jocului încă de a începutul meciului. Atmosferă de sărbătoare creată de toți susținătorii futsalului la Călărași într-o organizare ireproșabilă de mare competiție care se datorează viceprimarului Viorel Ivanciu.

Dunărea a deschis scorul în minutul 6 prin Thyago Monteiro. Prima repriză  s-a încheiat  la egalitate după ce Paulo Fereira a marcat un gol fulgerător, şutând năprasnic ,cu vârful de la peste 20 metri direct la vinclu.

De fapt cam așa s-a desfășurat jocul, cu inițiativa Dunării și reacția imediată și eficientă a devenilor  până la 3-2.

În repriza a-II-a, minutul 24 Cesar Ribeiro readuce Dunărea în avantaj, Autobergamo replicând rapid și după  mai puțin de un minut Pardo Noe Calvo restabileşte.

Dunărea reia inițiativa  și 3-2  după golul  lui Ionuţ  Movileanu.

Autobergamo schimbă tactica și riscă trimițând și portarul  la înaintare. Dunărea este presată,publicul amuțește  și  o tensiune apăsătoare se așterne peste spectatori.

Marian Șotârcă simte momentul și  însuflețește sala și jucătorii

Marian Șotârcă cere spectatorilor susținerea care nu întârzie să apară,după care bate cu pumnii în piept…toți jucării simt energia .Sala însuflețește jucătorii noștri  care rezistă cu calm și organizat atacurilor  adversarilor descopeți și în finialul meciului    Cesar Ribeiro (38) şi Paulo Piunto (39). îi înțeapă… două  goluri  cu șuturi bine plasate din careul nostru.

În urma acestei victorii Dunărea Călărași accede în finala Romniei care se va desfășura azi începând cu ora 18. Este prima echipă călărăşeană din istoria sportului local calificată într-o finală a Cupei României.

Autobergamo Deva – Dunărea Călăraşi 2-5

Au marcat: Thyago Monteiro (6), Cesar Ribeiro (24, 38), Ionuţ Movileanu (30), Paulo Pinto (39) / Paulo Ferreira (20), Pardo Noe Calvo (25)

Autobergamo: 20. Petrişor Toniţă – 10. Cristian Obadă, 11. Sergiu Tacot, 14. Pardo Noe Calvo, 46. Paulo Ferreira.

Rezerve: 1. Vlad Iancu – 9. Ion Anton, 3. Attila Biro, 23. Antoni Vives Jodas, 2. Adrian Pânzaru, 8. Luis Andre Sasse, 12. Magnus Varela, 16. Vlad Costea

Antrenor: Nelu Stancea

Dunărea: 1. Andrei Moldovanu – 8. Marian Şotârcă, 7. Marian Plugaru, 14 Yanez Galan, 15. Cesar Ribeiro.

Rezerve: 21. Igor Garcia Fernandez – 2. Ionuţ Movileanu, 3. George Tomescu, 5. Robert Vîrlan, 87. Gabriel Şerban, 11. Rodrigo Coelho, 12. Paulo Pinto, 17. Thyago Monteiro, 6. Doru Rotaru.

Antrenor:  Marian Şotârcă

Au arbitrat: Vlad Ciobanu (Iaşi) – Liviu Chiţa (Piteşti). Rezervă: Marian Ivănescu (Bucureşti)

Observator de joc: Bogdan Sorescu (Piteşti)

Observator de arbitri: Gabriel Gherman (Bucureşti).