Lifestyle, Sport — octombrie 22, 2014 at 15:42

Rezultate nebune în Liga Campionilor. Bayern, Șahtior și Chelsea și-au dezintegrat adversarele

by

În cele opt partide jucate aseară în cea mai importantă competiție a Europei s-au marcat 38 de goluri, Bayern și Șahtior punctând de câte șapte ori în deplasările de la Roma, respectiv Borisov.

Bavarezii au defilat pe Stadio Olimpico, unde s-au impus cu un incredibil 7-1, scor făcut celebru în această vară și de naționala Germaniei la Cupa Mondială, după succesul în fața Braziliei.

Cu toate că italienii au avut și ei multe ocazii, majoritatea apărate de extraordinarul Manuel Neuer, băieții lui Josep Guardiola și-au depus deja candidatura pentru recuperarea trofeului Ligii Campionilor.

bayern munchenBayern conduce autoritar în Grupa E, cu maximum de puncte după trei meciuri, profitând și de startul foarte slab de sezon în Liga Campionilor al campioanei Angliei. Manchester City a condus-o ieri cu 2-0 la pauză pe campioana Rusiei, ȚSKA Moscova, însă a fost egalată în a doua repriză și a rămas fără victorie în Europa.

Cele mai puține goluri ale serii s-au marcat în Grupa F. PSG s-a chinuit la Nicosia, unde doar geniul lui Edinson Cavani a putut face diferența, când mai erau de jucat doar câteva minute din partida cu APOEL.

FC Barcelona n-a avut nicio emoție cu Ajax Amsterdam, pe care a trimis-o înapoi în Olanda, după un 3-1 lejer.

În Grupa G, Chelsea a zdrobit-o pe Maribor cu 6-0, o partidă în care a strălucit belgianul Eden Hazard, autor al unei ”duble”, în timp ce la Gelsenkirchen, Schalke a învins cu 4-3, în prelungiri, excelenta echipă portugheză Sporting Lisabona.

Nemții au fost ajutați și de arbitru, care a eliminat un jucător al lusitanilor după o jumătate de oră de joc și a acordat un penalty foarte dubios pentru Schalke în ultimele clipe ale jocului, în urma căruia s-a făcut diferența.

Grupa H pare să fie deja rezolvată de FC Porto și Șahtior. Ucrainenii lui Mircea Lucescu au demolat-o pe BATE Borisov, marcând de șapte ori în Belarus. Cinci dintre reușite i-au aparținut brazilianului Luiz Adriano, care a egalat astfel recordul lui Lionel Messi.

Porto e liderul grupei, după ce a învins-o cu 2-1 aseară pe Athletic Bilbao pe teren propriu.

Astăzi se joacă și celelalte opt partide din etapa a treia a grupelor Ligii Campionilor. Capul de afiș al zilei este partida dintre FC Liverpool și Real Madrid.

Mai jos, găsiți rezultatele și programul meciurilor din Liga Campionilor.

REZULTATELE DE ASEARĂ

GRUPA E

AS Roma – Bayern Munchen 1-7
(Gervinho 66 / Robben 9, 30, Goetze 23, Lewandowski 25, Mueller 36 – penalty, Ribery 78, Shaqiri 80)

ȚSKA Moscova – Manchester City 2-2
(Doumbia 65, Natcho 86 – penalty / Aguero 29, Milner 38)

GRUPA F

APOEL Nicosia – Paris Saint Germain 1-0
(Cavani 87)

Barcelona – Ajax 3-1
(Neymar 7, Messi 24, Sandro 90 / El-Ghazi 88)

GRUPA G

Chelsea – Maribor 6-0
(Remy 13, Drogba 23 – penalty, Terry 31, Viler 54 – autogol, Hazard 77 – penalty, 90)

Shalke 04 – Sporting 4-3
(Obasi 34, Huntelaar 51, Hoewedes 60, Choupo-Moting 90+3 / Nani 16, Adrien Silva 64 – penalty, 78)