Cultură şi Educaţie — august 5, 2015 at 19:42

Mâine incepe Hora Mare! – PROGRAM FESTIVALUL INTERNATIONAL DE FOLCLOR “HORA MARE”

by

hora mare

PROGRAM FESTIVALUL INTERNATIONAL DE FOLCLOR “HORA MARE”
editia a XXIII-a, 05 – 10 August 2015
MIERCURI, 05 August 2015
sosirea grupurilor dupa orele 12:00

JOI, 06 August 2015
orele 16:30 – intalnirea oficiala ale ansamblurilor cu oficialitatile judetene (are loc in sala “Barbu Stirbei” cu toate ansamblurile straine)
17.45 – intalnire cu toate ansamblurile la Piata Big
orele 18:00 – 19:00 Parada Portului Popular pe tronsonul Piata Big – Platoul C.C.J.
Participa la parada: Ansamblurile straine + ansamblurile din Vlad Tepes, Sarulesti, Dorobantu, Grailu Armanesc, Ghiocelul, Borcea, Unirea Jr., Jegalia, Modelu, Dichiseni, Baraganul (reunit), Gradistea, Independenta, Valcelele, Spantov si Nana.
orele 19 : 00 Recital Nineta Popa, 30 de minute
19:30 – Deschiderea oficiala a festivalului (intonarea imnurilor, prezentarea tarilor participante)
19:40 – Ansamblul « Baraganul « – 20 minute
Baraganul Jr + solist Feraru Mihaela, Baraganul senior intra cu « Breaza »,
Recital taraful « Braganul » – o piesa, Baraganul senior intra cu « Ostropat »
20:05- Ansamblul Bulgaria – 10 min
20:20- Ansamblul Slovacia – 10 min
20:35 – Ansamblul Rep. Moldova – 10 min
20:50 – Ansamblul Macedonia – 10 min.
21:05 – Ansamblul Serbia – 10 min
21:20 – Ansamblul Turcia – 10 min
21:30 – Recital Maria Dragomiroiu – 30 min.
Ora inchiderii: 22:00

VINERI, 07 August 2015

orele 18 : 00 – deschiderea celei de-a II-a zi de festival

18:05 – Ansamblul “Cununa”, C. Spantov (inmanare placheta, diploma + flori) – 10 min
18:20 – Ansamblul “Valea Mostistei”, Sarulesti (inmanare placheta, diploma + flori) – 10 min
18:35 – Ansamblul “Doruletul”, Vlad Tepes (inmanare placheta, diploma + flori) – 10 min
18 :50 – Ansamblul “Unirea” (seniorii), Unirea (inmanare placheta, diploma + flori) – 20 min
19:15 – Ansamblul “Borcea”, Borcea (inmanare placheta, diploma + flori) – 20 min
19:40 – Bulgaria, program 15 min
20 :00 – recital Sanzienele, 25 de minute
20:25 – Rep. Moldova, program intreg (30 min.)
21:00 – Serbia, program 15 min.
21:15 – Slovacia, program intreg (30 min.)
21:45 – Macedonia – 15 min.
22 :00 – Turcia – program 10 min.
22 :15 – inchidere cu recital Mioara Velicu (45 minute)
Ora de inchidere 23 :00

SAMBATA, 08 August 2015
orele 10 :00 – ateliere de lucru (scena din P. Dumbrava)
orele 18 : 00 deschiderea celei de-a III-a zi de festival
18 :05 – Recital “Mandrele” – 20 minute
18:30 – Ansamblul “Ghiocelul”, Palatul Copiilor (inmanare placheta, diploma + flori) – 15 min
18 :50 – Ansamblul “Giurca”, Valcelele (inmanare placheta, diploma + flori) – 10 min
19 :05 – Ansamblul “Grailu Armanesc”, Calarasi (inmanare placheta, diploma + flori) – 10 min
19 :20 – Ansamblul Bulgaria, (inmanare placheta, diploma + flori) – 25 min
19 :50 – Ansamblul “D&D”, Nana (inmanare placheta, diploma + flori) – 15 min
20 : 05 – recital Niculina Stoican, 45 de minute
20 :50- Ansamblul “Brauletul Dunarii”, Gradistea (inmanare placheta, diploma + flori) – 25 min
21 :20 – Macedonia program intreg – 30 min.
21 :55 – Serbia, program intreg (30 min.)
22 :30 – Rep. Moldova, program 15 min.
22 :50 – Turcia, program intreg (45 min)
ora de inchidere: 23 :40

Deplasare A. Slovacia in C. Unirea

DUMINICA, 09 August 2015

orele 18 :00 – deschiderea ultimei zi de festival
18:05 – recital Radu Ille, 20 de minute
18 :30 – Ansamblul ”Spicul Dorobantu ” – 10 min (inmanare placheta, diploma + flori)
18 : 45 – Ansamblul Independenta – 10 min (inmanare placheta, diploma + flori)
19 :00 – Ansamblul ”D&D” Nana (inmanare placheta, diploma + flori) – 15 min.
19 :20 – Ansamblul Bulgaria – 15 min (inmanare placheta, diploma + flori)
19 :40 – Ansamblul Macedonia – 15 min. (inmanare placheta, diploma + flori)
20 :00 – Ansamblul Slovacia – 15 min (inmanare placheta, diploma + flori)
20 :20 – Ansamblul Republica Moldova – 15 min (inmanare placheta, diploma + flori)
20 :40 – Ansamblul Serbia – 15 min (inmanare placheta, diploma + flori)
21 :00 – Ansamblul “Baraganul” + recital taraf + solistii: Catalina Tudorache, Denisa Parvu si « … » Feraru (inmanare placheta, diploma + flori) – 40 min.
21:45 – recital ”Aurora si Sandel”, 20 de minute
22 :05 – solist Cosmin Andrian cu piesa « Canta cucu-n Bucovina »
22 :10 – Ansamblurile Baraganul + Gradistea (joaca “Calusul”)
22:20 – toate ansamblurile joaca “Ardeleana”
Solisti Oana Florea si Lavinia Vasile – colaj de piese romanesti si in timpul piesei “Hai sa-ntindem “Hora Mare” pornesc artificiile

Inchidere festival orele 22 :50

Hora-Mare

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.

You cannot copy content of this page