Cultură şi Educaţie, Educaţie — mai 17, 2016 at 16:25

LE FRANCOPHILE – ediţia a VI-a, 15 mai 2016

by

26LE FRANCOPHILE – Concurs de retorică, teatru, muzică, desen , afișe , ediţia a VI-a,  Călărași-15 mai 2016. APROBAT ÎN CALENDARUL ACTIVITĂȚILOR EDUCATIVE REGIONALE ȘI INTERJUDEȚENE (CAER) 2016, poziția 57001

În data de 15 mai 2016, la Sala Barbu Știrbei  a Centrului Cultural Județean      Călărași a avut loc deschiderea festivităților Concursului național de retorică, teatru, muzică, desen, LE FRANCOPHILE – secțiunile : discurs, muzică și desen.

Secțiunea Muzică a avut loc pe scena Sălii Barbu Știrbei, Secțiunea Discurs,  în Sala de ședințe a Consiliului local a Primăriei Municipiului Călărași, Secțiunea Desen, în cadrul Muzeului Municipiului Călărași.

Coordonatorii acestui proiect educațional au fost: prof. Corina Diaconu, inspector de limbi moderne I. Ș. J. Călăraşi, prof. Adriana Butoi, director Școala Gimnazială„Tudor Vladimirescu” Călăraşi.

Ne-am bucurat  de asemenea de sprijinul partenerilor: Primăria Municipiului Călărași, Casa Corpului Didactic Călărași,  Asociația Română a Profesorilor de Limbă Franceză-filiala din Călărași, Centrul Cultural Județean Călărași și nu în ultimul rând Institutul Francez București.

La ediția a VI-a, în cele 3 secțiuni ce au fost  organizate la Călărași, au fost  înscriși 354 de elevi de gimnaziu și liceu din cele două județe organizatoare, județul Călărași și județul Ialomița, din alte 21 de  județe din țară (Dâmbovița, Giurgiu, Olt, Dolj, Gorj, Botoșani, Teleorman, Argeș, Buzău, Suceava, Alba, Constanța, Maramureș, Bacău, Sălaj, Bihor, Iași, Neamț, Vaslui, Ilfov,Galați) și municipiul București..

Concursul s-a finalizat cu înmânarea diplomelor și a premiilor.

19

Coordonatori-Călărași Concurs interjudețean de retorică, teatru, muzică, desen, afișe ”Le Francophile: Prof. Corina Diaconu – Inspector de specialitate ISJ Călărași, Prof. Adriana Butoi – Director Școala Gimnazială ”Tudor Vladimirescu” Călărași

2 25

Premii

SECȚIUNEA: DISCURS

1.SECȚIUNEA DISCURS GIMNAZIU

Premiul I

  • CONSTANTIN ANDREEA-LAVINIA, Clasa a VII-a, LIC.TEH.MATEI BASARAB-MANASTIREA-CALARASI

Premiul II

  • MOISE CARMEN, Clasa a VIII-a , SC.GIM.”TUDOR VLADIMIRESCU”CALARASI

Premiul III

  • RADULESCU  MARIE, Clasa a VII-a, SC.GIM. NICOLAE TITULESCU CALARASI

Mențiune

  • ALEXANDRESCU  MIRUNA, Clasa a VII-a, SC.GIM. NICOLAE TITULESCU CALARASI

2.SECȚIUNEA DISCURS LICEU

Premiul I

  • PLANGE ALINA, Clasa A IX-a, COL.NAT.BARBU STIRBEI CALARASI

Premiul II

  • PISLARU GEORGIANA LOREDANA, Clasa a X-a, LIC.TEORETIC Carol I, FETESTI-IALOMITA

Premiul III

  • STOIAN ANDREEA, Clasa a XI-a, COL. NAT. ION CREANGA BUCURESTI

Mențiune

  • VATRAI ANA MARIA, Clasa a XI-a, LIC.”AL.ODOBESCU” LEHLIU-GARA-CALARASI
  • PURECE OANA MIHAELA, Clasa a X-a, COL.COMERCIAL “CAROL I” CONSTANTA
  • PISLARU MALINA-OZANA, Clasa a X-a, LIC.TEORETIC Carol I,  FETESTI-IALOMITA
  • SAMOILA ANA MARIA, Clasa a IX-a, COL.COMERCIAL “CAROL I” CONSTANTA

SECȚIUNEA: MUZICĂ

1.SECȚIUNEA  MUZICĂ GIMNAZIU

Premiul I

  • SERBAN CRISTINA, Clasa a VIII-a, SC.GIM.”SF.ANDREI” SLOBOZIA

Premiul II

  • VALENTIN BUZATU, Clasa a VII-a, GIM. “CAROL I – CALARASI

Premiul III

  • ZAVADA ROXANA, Clasa a VII-a, SC.GIM.”SF.ANDREI” SLOBOZIA

Mențiune

  • ION ELENA, Clasa a VI-a, LIC. TEORETIC”PAUL GEORGESCU” TANDAREIIALOMITA
  • GRUP “BELLE ECRITURE”, Clasa a V-a, LIC.TEH.MATEI BASARAB-MANASTIREA-CALARASI
  • MAEREANU ANCA EMILIA, Clasa aV-a, SC.GIM.NICOLAE TITULESCU-CALARASI

Premiul special

  • NECULCE MIHAI VLAD, Clasa a VI-a, SC.GIM.”SF.ANDREI” SLOBOZIA

2.SECȚIUNEA  MUZICĂ LICEU

Premiul I

  • CAMPULUNGEANU ANDREEA, Clasa a X-a, LIC.”AL.ODOBESCU” LEHLIU-GARA-CALARASI

Premiul II

  • COTRUTA  STEFANIA, Clasa a XI-a, LICEUL TEORETIC  ZIMNICEA

Premiul III

  • GHEORGHE ANA LISA DANIELA, Clasa a XI-a, LIC.”AL.ODOBESCU” LEHLIU-GARA-CALARASI

Mențiune

DINCA ALEXANDRA,Clasa a XI-a, LIC.”AL.ODOBESCU” LEHLIU-GARA-CALARASI

  • IONESCU GABRIELA ANDREEA și PAUN FAGADUINTA, Clasa a X-a, LIC.TEH.MATEI BASARAB-MANASTIREA-CALARASI

Premiul special

  • GABRIELA AMZARU, LICEUL TEHN. S. BĂNULESCU, CĂLĂRASI

 SECȚIUNEA: DESEN

1.SECȚIUNEA DESEN GIMNAZIU

Premiul I

  • VULTURAR CONSTANTIN, Clasa a VI-a, SCOALA GIMNAZIALA CIMPENI- ALBA

Premiul II

  • NEACSU PETRUT OCTAVIAN, Clasa a VI-a, Sc. Gim. Poiana Lacului,  ARGES

Premiul III

  • ZEGHERU MIHAELA, Clasa a VII-a, SC.GIM.”PROF.ILIE POPESCU”-SOTANGA-DAMBOVITA

Mențiune

  • SOARE IOANA, Clasa a VIII-a, SC.GIM.”TUDOR VLADIMIRESCU”CALARASI

Premiul special

  • TIMIS ADRIANA LORENA, Clasa a VII-a, SCOALA GIMNAZIALA NR.1-MOISEI – MARAMURES

2.SECȚIUNEA DESEN LICEU

Premiul I

  • ILINCA ALEXANDRA, Clasa a X-a, LIC. TEHN. A.RAINU, FIENI, DAMVOVIȚA

Premiul II

  • TIMAR MARIA, Clasa a X-a, LIC. TEORETIC “PETRU MAIOR” OCNA MURES -ALBA

Premiul III

  • TURBATU RUT, Clasa a XI-a, COL.TEH.”TRAIAN VUIA” ORADEA

Mențiune

  • CIORBA GEORGE, Clasa a IX-a, COLEGIUL TEHNIC”IULIU MANIU”SIMLEU SILVANIEI-SALAJ

Premiul special

  • BABA LIVIA, Clasa a IX-a, LICEUL TEORETIC  ZIMNICEA

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.