Clubul de Excelenţă, Cultură şi Educaţie — iulie 4, 2019 at 11:11

La cea de-a IV-a ediție “Oxford for Romania Summer School” a fost selectată și liceana Bucur Alina, de la Colegiul Național Barbu Știrbei din Călărași

by

Cei 24 de liceeni români care vor participa la școala de vară între 24 august și 1 septembrie 2019 au fost aleși. În perioada 26 aprilie-2 iulie, cei 10 membri din echipa de selecție a organizației Oxford for Romania au petrecut peste 150 de ore revizuind 310 de aplicații și în interviuri cu 55 de elevi pre-selectați.

Procesul de selecție a fost extrem de dificil. Echipa a trebuit să selecteze cei mai potriviți candidați din sute de aplicații reușite. Dosarele au cuprins un formular online cu mai multe întrebări, un portofoliu digital și o recomandare din partea unui profesor/ mentor/ angajator.

Fiecare candidatură a fost evaluată independent de două persoane și a primit un scor în funcție de mai multe criterii:

  • situația financiară: deși echipa a primit multe aplicații foarte bune, au fost favorizate acele cazuri în care, pe lângă potențialul demonstrat, accesul la oportunități deosebite a fost limitat în trecut din cauza resurselor materiale.
  • performanțele școlare și extra-școlare: au fost selectați elevii care au rezultate foarte bune la școală, dar în același timp sunt și foarte implicați în activitățile extra-școlare – voluntari, inițiatori de proiecte, adolescenți cu o adevărată dorință de a aduce contribuții semnificative comunității din care fac parte.
  • imaginația și puterea de argumentare: au fost selectați candidații care au avut răspunsuri originale și care și-au expus ideile corect gramatical, convingător și coerent.
  • maturitatea emoțională și progresul personal: membrii juriului au fost impresionați când au citit despre greutățile cu care s-au confruntat o parte dintre candidați și despre cum se străduiesc să le depășească. Fiecare context personal a fost luat în calcul și juriul a punctat evoluția personală, indiferent de punctul de pornire.
  • pregătirea personală și impactul potențial al proiectului: deși, inevitabil, procesul de evaluare este influențat de factori subiectivi, juriul s-a străduit să selecteze elevii pentru care școala de vară poate fi cu adevărat o experiență transformatoare.

Finaliștii de anul acesta care vor fi susținuți cu o bursă integrală care acoperă toate costurile celor 8 zile în Oxford sunt:

  1. Asavei Letiția –  Colegiul Național “Calistrat Hogaș”, Hangu/Neamț
  2. Bordincel Corina-Elena –  Liceul “Constantin Brâncoveanu”, Horezu/Vâlcea
  3. Bucur Alina –  Colegiul Național “Barbu Știrbei”, Călărași/Călărași
  4. Ciobanu Emilia-Ioana –  Colegiul Naţional “Nichita Stănescu”, Ploiești, Albești-Muru/Prahova
  5. Cioplea Sorina Nicoleta Mădălina –  Liceul Tehnologic “Matei Basarab”, Tamna/Mehedinți
  6. Firezar Natalia –  Colegiul Național Iulia Hasdeu, București
  7. Găman Ariana –  Liceul Teoretic “Ioniță Asan” Caracal, Caracal/Olt
  8. Gherasim Teodor-Samuel  –  Colegiul Național “Eudoxiu Hurmuzachi”, Rădăuți/Suceava
  9. Herciu Luisa-Emanuela –  Colegiul Național “Gheorghe Vrânceanu”, Bacău/Bacău
  10. Mărtoiu Maria Daria –  Colegiul Economic “Ion Ghica”, Târgoviște/Dâmbovița
  11. Mihai Dragoș-Alin –  Colegiul Național “Vasile Alecsandri”, Galați/Galați
  12. Mihai Sînziana – Petruța –  Colegiul Național “Ștefan cel Mare”, Suceava/Suceava
  13. Mușuroi Alina-Maria –  Colegiul Național “Ion Minulescu”, Slatina/Olt
  14. Păcurar Marta Domnica –  C. N. “Iancu de Hunedoara”, Hunedoara/Hunedoara
  15. Pandelică Mihai-Lucian  –  Colegiul Național “Ion C. Brătianu”, Pitești/Argeș
  16. Șandru Robert-Ștefan –  Colegiul Național “Ecaterina Teodoroiu”, Târgu Jiu, Turceni/Gorj
  17. Sârghi Elena –  Liceul Teoretic “Mihai Eminescu” Bârlad, Rânzești/Vaslui
  18. Staicu Constantin-Daniel –  Colegiul Național “Gheorghe Roșca Codreanu”, Bârlad/Vaslui
  19. Stanca Daniel Dragoș –  Colegiul “Național Vasile Alecsandri”, Bacău/Bacău
  20. Strugariu Teodora-Georgiana  – Colegiul Național “Petru Rareș”, Suceava/Suceava
  21. Suciu Ionela Mihaela –  Liceul Tehnologic “Petru Maior”, Urisiu de Jos/Mureș
  22. Țibuleac Bogdan-Ionuț  –  Colegiul Național “Petru Rareș”, Șerbăuți/Suceava
  23. Utiu Valentina-Simina –  Liceul Teoretic “Ana Ipătescu”, Gherla/Cluj
  24. Viziteu Samuel  –  Colegiul Economic “Octav Onicescu”, Botoșani/Botoșani

Felicitări tuturor participanților și echipei de selecție care continuă să verifice dovezile de venit ale finaliștilor și să susțină voluntar organizarea celei de-a patra ediție a școlii.

sursa: www.oxfordforromania.org

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.

error: Content is protected !!